CVIČIŤ BEZ MOTIVÁCIE JE AKO LÍZAŤ ZMRZLINU CEZ IGELIT

Autor článku: Jan Fobl 

Aj keď mi je známe, že prirovnanie lízania zmrzliny cez igelit si už zarezervoval sex s kondómom a ja nemôžem než súhlasne pritakávať, cvičenie bez toho správneho mentálneho motora je podobné – jednoducho to nie je to venčo! Podľa kolegu Vacka z konkurenčného blogu je najlepšou motiváciou prihlásiť sa na akúkoľvek fitness-súťaž a následne to rozhlásiť na všetky siete. Inými slovami na seba upliecť bič, z ktorého, keď sa budete chcieť vyvliecť, tak vám každý posmeváček z vášho okolia na betón pripomenie váš neúspech výsmechom hodným Louis de Funésa zakaždým, keď zastrelil jedného z fantomasových komplicov.

Tento pricip má isto určite niečo do seba, ale čo s takými, čo po súťažných doskách nijako nebaží a radšej by sa nechali zmrskať, než aby vyliezli pred publikum v niečom, čo pripomína skôr paródiu na plavky než športový úbor? A ako to už tak býva, sto ľudí, sto chutí, sto spôsobov, ako vo vás vyburcovať ono pomyselné zviera. Či už sa jedná o majestáného leva alebo rozzúrenú čivavu s očami ako tenisákmi a zubami ako noty na bubon.

Poďme si tu niektoré pripomenúť.

 

Motivačné citáty

Je až s čudovaním, že sa táto kratochvíľa zachovala až dodnes a je s ešte väčším prekvapením, že tieto niekedy až dych vyrážajúce „múdrosti“ niekto stále ešte neberie čisto ako recesiu a pchá ich na sociálne siete. Pochopil by som ešte, že niekto v ťažkej emočnej disbalancii potrebuje sám seba presviedčať o tom, ako veľmi nie je v prdeli, že mrskne do storiečka, ako ho máme hodiť medzi vlkov a že vylezie ako ich líder alebo že v pekle majú pre ňu špeciálne miesto – trón.

 clanek1

 

Stejně tak, jak mě náramně pobavilo storiečko jedné slečny, kdy se na pozadí západu slunce a siluety rozpřažené ženy (symbolizující pravděpodobně svobodu nebo nevím) přehrával text, který si teda doslovně nepamatuji ale zněl přibližně takhle: „Osud ji srazil na kolena. Dával jí rány ze všech stran. Byla na všechno sama. Opuštěná. Nešťastná. Na dně! Ale ona se zvedla. Bylo v ní víc sily, než si myslela. Zvládla to! Byla silná a zvítězila! Jemnovala se…. Byla jsi to ty!!!“ Jakože haló? Lol! Moje babička se narodila v roce 1927, zažila nacisty i sověty, válku, totalitu, porodila sedm dětí, čtyři z nich pochovala a přes to všechno jsem u ní nikdy neviděl potřebu cpát komukoliv do obličeje, jak moc je život nefér. Jenže jí bych to i věřil, na rozdíl od nějakého náctiletého caparta, žijícího v přepichu, v na válečné konflikty nechudším období v dějinách lidstva a stejně se topícího v nekonečné depresi, protože svět je na něj moc krutý, neb ten hezoun z 8.A poslal fotku svého lulana její bff a ne jí.

 

Potom je tu však úplne spodina motivačných citátov a to absolútne zbytočné oznámenie, ako napríklad ten posledný, čo som zaznamenal. V pozadí fotka Michaela Fassbendera (írsko-nemecký herec, nezabudnuteľný mladý Magneto alebo hviezda mužov nie príliš obľúbeného, ​​zato ženami zbožňovaného filmu Stud. Ten kto videl prvých pár minút filmu ma chápe.) v drahej košeli, ruky zopnuté akoby pri motlid z reklamy na hodinky, múdro pozerajúceho na čitateľov a pod ním prevratné oznámenie, že so všetkým čo končí, niečo nové začína. Vďaka, ó mocný tvorca tejto nekonečne múdre koláže. Vďaka, že nezomriem hlúpy as vnútorným pocitom blaha a istoty, že pri konci čohokoľvek nezanikne aj všetko bytie.

 

Majte svojich krátkodobých hrdinov

Každý z nás má nejaký ten svoj idol, každý z nás na niekoho vzhliada a snaží sa ho napodobňovať. Pre mňa to bolo nemecké duo, v mojich očiach nemeckejšie a žiarivejšie ako Modern Talking, Günter Schlierkamp a Dennis Wolf.

 

denisgunterjomaha

Dennis Wolf                  Günter Schlierkamp                  Jomaha Jomaso

 

Je to však správna voľba pre násťročného chlapca, ktorému sa pri každom nadýchnutí pod kožou smelo odhalí hrudný kôš? Za mňa nie. V prvom kvartéle vášho života vám bude pochopiteľne taký cieľ ako byť v top 5 na svetovej scéne na míle vzdialený. Môžete byť zapálení ako chcete ale prídu problémy zdravotné, problémy finančné, problémy s chromozómom XX (koniec rozletu drvivej väčšiny mladých nadšencov ukončí nejaká tá mladá jarabica), problémy sociálne, kedy vás budú kamaráti každý piatok a každú sobotu ťahať pariť a tisíc ďalších skúšok vašej vôľa, ktorými prejde len promile budúcich viac či menej úspešných športovcov.

V čase, keď som bol pubertiak na všetkých dedinách vo veľkom frčal futbal. Každý poznal komplet národný team, Kuku, Poborského, Siegla, Nedvěda atď. A kto nečítal miestne prvé pralesné (ako napríklad ja), ako by ani nebol. Bol to asociálny podivín, nežiaduci vyvrhnutý. Ja som bol o to divnejší, pretože môj brat mal v okolitých dedinách renomé novodobého Maradoni a ja strieľal zásadne len bodlom. Závidel som tým chalanom záujem dievčat, ako sa čapýrili, keď sa tá naša jedenástka na kúpalisku vyzliekla do plaviek a ja som nemohol veriť vlastným očiam, aké majú svaly. Pekáč buchiet, náznak pektorálov, vyrysované stehná…. Vtedy som si hovoril: „Áno, takto vyzerať, to by mi úplne stačilo!“

Avšak ako som začal cvičiť a čím viac som cvičil, tým menší sa mi členovia TJ Sokol Březí zdali. Potom som prvýkrát uvidel film Trója a Brada Pitta v úlohe mocného reka Achillea. A opäť som si hovoril: „Fuuuuu takto vyzerať a bol by som spokojný!“

 

brad

Brad Pitt

 

Keď ten film vidím dnes, pripadne mi Brad tak trochu podvyživený. A tak to šlo ďalej a ďalej a ja si ani neuvedomoval, že si stále nastavujem latku o kúsok vyššie ale nikdy nie tak vysoko, aby som bol demotivovaný, keď ju krátkodobo neprekonám. Keď si dáte v pätnásť cieľ Mr.Olympia tak s najväčšou pravdepodobnosťou zlyháte ale nastavovaním si krátkodobých cieľov to pôjde určite lepšie. Hlavne sa nedostať do fázy: „Fuuuuu teraz tak vyzerám a to mi stačí!“

 

Krátkodobé ciele

Výzdoba v Lidle už nám pripomína blížiace sa Vianoce, následne Silvester a Nový rok. Inými slovami sa nám onedlho začne podsúvať myšlienka: „Aké si dáme tento rok predsavzatie?“. Ako taká predsavzatia v drvivej väčšine znie?

 

Musím začať cvičiť!

Musím schudnúť!

Musím zosilniť!

Začnem sa viac hýbať!

 

Toto je presne ten typ predsavzatia, ktorý nebudete dodržiavať. Bude vás to baviť týždeň dva a potom sa aj tak vrátite do zabehnutých koľají. Pokiaľ si už určujete ciele tak konkretizujte, plánujte a zapisujte si progres.

 

Musím schudnúť? Fajn…

Koľko? 5kg? 10kg?

Za ako dlho? Do 31. januára? Do 31. marca?

Ako to dosiahnem?

Čo urobím inak?

V čom som naposledy zlyhal?

 

Také predsavzatie by malo vyzerať asi takto:

Do 31. marca zhodím 5 kg. Budem si každú nedeľu po prebudení zapisovať váhu. Sledovať váhu každý deň, nedaj Bože niekoľkokrát denne nemá zmysel. V mojom prípade sa môže váha medzi ránom a večerom pohybovať v rozptyle 5kg. Pondelok, streda, piatok pôjdem pred prácou na dvadsaťminútovú svižnú prechádzku a každý tréningový deň zaradím po cvičení 20 min kardio.

Skúste to nabudúce takto.

Každý z nás vie, čo na neho funguje, čo ho zdvihne zo stoličky, kopne do zadku a donúti ho niečo robiť. A keď nie, tak si ten spôsob nájdite. Nejde len o fitness, môže to byť podnikanie, cestovanie, plnenie si akýchkoľvek snov ... A len s tou správnou motiváciou sa budete posúvať v ústrety lepším zajtrajškom a späť ňu krok.

 svalovec

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.