DIÉTY POD LUPOU: JE KETO DIÉTA NAOZAJ PRE KAŽDÉHO?

ČO JE TO KETO DIÉTA?

Autor článku: Mikuláš Mačas

Keto diéta zažíva v poslednom čase veľký rozmach. Niektorým ľuďom sa to nepáči, iní varujú pred možnými zdravotnými rizikami. Nahradiť cukor tukom nie je jednoduché. Aké sú výhody keto diéty a čo pri nej vlastne jesť, sa dozviete v dnešnom článku.

Obrázek15555

Keto diéta zahŕňa drastické nahradenie sacharidov tukmi. Ako na to reaguje ľudské telo? Prekvapivo dobre.

Telo sa dostáva do metabolického stavu ketózy, v ktorom sa tuky štiepia na energiu a ketóny [1]. Niektorí vedci odvodzujú pôvod ketózy od evolučných počiatkov ľudského druhu. Podľa nich [2] pomáhala pravekým lovcom prežiť obdobia, keď sa im lov nedaril.

Ketóza sa začína, keď sa príjem sacharidov zníži na 20 až 50 g denne [3]. Dôležité je tiež sledovať príjem bielkovín na udržanie. Telo ich môže premeniť na glukózu, ktorá by vo väčšom množstve narušila stav ketózy [4].

Nástup stavu ketózy sa dá ľahko overiť pomocou testov. K dispozícii sú dychové, krvné a močové testy.

 

1) Aké typy keto diét existujú?

Existuje niekoľko typov keto diét, nie vždy musíte úplne vylúčiť cukry [5]:

  • Štandardná keto diéta (SKD) obsahuje veľmi málo sacharidov, mierne množstvo bielkovín a veľa tukov. Pomer je zvyčajne 70 % tuku, 20 % bielkovín a 10 % cukrov.
  • Cyklická keto diéta (CKD) to často strieda. Zvyčajne sa päť dní stravujete ako pri štandardnej keto diéte, ale potom si dáte dva dni voľna, počas ktorých sacharidy toľko nesledujete.
  • Cielená keto diéta (TKD) je zameraná na športovcov. Sacharidy konzumujte len počas zvýšenej fyzickej aktivity a tréningu.
  • Keto diéta s vysokým obsahom bielkovín je podobná štandardnej verzii, ale jete viac bielkovín a o niečo menej cukrov. Pomer je 60 % tuku, 35 % bielkovín a 5 % sacharidov.

 

2) Výhody keto stravy

Keto diéta je dobre preskúmaná, pôvodne sa dokonca používala ako liečba epilepsie [6]. Obmedzenie cukru a ketóza prinášajú telu viacero zdravotných výhod:

Pomáha pri znižovaní hmotnosti. Keto je pri chudnutí rovnako účinné ako diéty založené na obmedzení tukov [7]. Podľa niektorých zdrojov je to ešte lepšie [8].
Zabraňuje srdcovým ochoreniam. Ketóza účinne znižuje množstvo telesného tuku, zlého LDL cholesterolu a krvného tlaku [9].
Pomáha pri chemoterapii.Vedecké tímy na celom svete skúmajú keto stravu ako podpornú liečbu rakoviny. Podľa niektorých prác spomaľuje rast nádoru [10].
Podľa niektorých prác keto diéta zmierňuje príznaky ochorenia a spomaľuje jeho ďalší priebeh [11].
Pomáha pri poraneniach mozgu. Podľa niektorých štúdií sa ľudia na keto diéte lepšie zotavujú z následkov poranenia mozgu [12].

 

3) Riziká a vedľajšie účinky ketodiéty

Svetoví odborníci považujú ketodiétu za bezpečnú pre väčšinu ľudí. Pozor by si mali dávať len diabetici. Ketóza u nich môže ľahko spôsobiť hypoglykemický šok [13].

Niektorí ľudia počas keto diéty pociťujú aj únavu, nechutenstvo alebo naopak zvýšenú chuť do jedla, vracanie a zápchu. Pre tieto príznaky sa vžil termín keto chrípka [14]. Po niekoľkých dňoch by mali spontánne ustúpiť [15].

 

4) Čo jesť pri keto diéte?

Všetko okrem sacharidov. Plánovanie je dôležité, pretože ak vás náhle prepadne hlad, je ťažké odolať cukrom.

Základom stravy je mäso a tučné ryby, semená a orechy (slnečnica, mandle, arašidy atď.) a syry (čedar, kozí, mozzarella). Ako prílohu odporúčame zeleninu s nízkym obsahom sacharidov, napríklad cibuľu, cesnak, papriku alebo paradajky. Ako dezert si kúpte aspoň 90% čokoládu.

 

Zdroje:

1) The Ketogenic Diet: A Detailed Beginner's Guide to Keto (healthline.com)

2) The Keto Diet and Human Evolution - Dr. Robert Kiltz (doctorkiltz.com)

3) Ketogenic Diet - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov)

4) Physiology, Gluconeogenesis - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov)

5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6251269/

6) How Low Carb and Keto Diets Boost Brain Health: Epilepsy & More (healthline.com)

7) Very-low-carbohydrate ketogenic diet v. low-fat diet for long-term weight loss: a meta-analysis of randomised controlled trials - PubMed (nih.gov)

8) Very-low-carbohydrate ketogenic diet v. low-fat diet for long-term weight loss: a meta-analysis of randomised controlled trials - PubMed (nih.gov)

9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452247/

10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5842847/

11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6720297/

12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24721741/

13) Keto Diet and Diabetes Risk (healthline.com)

14) The Keto Flu: Symptoms and How to Get Rid of It (healthline.com)

15) Ketogenic diets for drug‐resistant epilepsy (nih.gov)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.