LETNÝ SERIÁL: 5 + 1 TIPOV, AKO ZOSTAT AJ NA DOVOLENKE AKTÍVNY A FIT

Autor článku: Mikuláš Mačas

Aj keď je dovolenka časom odpočinku, je škoda ju len tak preležať. Či už cestujete po slovensky, alebo odlietate za exotikou, vždy sa nájde spôsob, ako sa zabaviť fajn športovou aktivitou. Tie najlepšie, aj s ich benefitmi pre zdravie, nájdete v dnešnom článku.

xtipu

1) Vyrazte na vodu

Vodáctvo je v Česku veľmi obľúbené av lete vždy ožíva naplno. Najviac sa schádzajú rieky Lužnice, Sázava, Vltava, alebo Berounka a Morava. Vychádzky často lemuje pokojná česká príroda alebo rovno slávne pamiatky, napríklad keď prechádzate Českým Krumlovom. Hlavne ide ale o fajn aktivitu pre partiu priateľov alebo celú rodinu.

Zo športového hľadiska má vodáctvo niekoľko benefitov [1]:Jde o nízko nárazovou aktivitu, která cvičí vaše svaly a výdrž, aniž by zatěžovala klouby a vazy.

 • Pri pádlovaní hrozí len minimálne riziko úrazu.
 • Pádlovanie posilňuje brušné svaly a stred tela, čím znižuje riziko bolenia spodnej časti chrbta [2].
 • Vodáctvo je veľmi efektívny spôsob, ako spáliť nadbytočné kalórie. Už pri miernom tempe pálite zhruba 250 kalórií za hodinu, a pokiaľ naozaj zaberte, dostanete sa až na 900.

 

2) Choďte sa prejsť

Podľa odborníkov by mal človek každý deň ujsť aspoň 10-tisíc krokov (približne 8 kilometrov). Počas pracovného dňa bohužiaľ zvládneme sotva polovicu. Dovolenka je preto skvelý spôsob, ako tento nedostatok napraviť. Či už vyrazíte do prírody, do hôr, alebo v podvečer prejdete celé mesto, čaká vás opäť rad zdravotných benefitov [3]:

 • Chodenie prospieva vášmu srdcu. Dlhodobo redukuje krvný tlak, zlepšuje príznaky glukózovej intolerancie a znižuje zlý krvný cholesterol.
 • Chodenie posilňuje stred tela a zlepšuje balans.
 • Prechádzkou v prírode ľahko precvičíte celé telo. Pri chôdzi do kopca zaberajú svaly nôh a pozadia, pri zošliapnutí naopak pracujú lýtka, boky a stred tela. Chrbát často vyvažuje batoh s desiatou, ruky zapojíte, ak používate trekingové palice.
 • Pravidelné chodenie pomáha páliť kalórie. Na viditeľné zmeny stačí už 50 minút týždenne.

 

3) Choďte behať

Pokiaľ máte na chodenie príliš energie, alebo málo času, skúste si zabehať. Získate všetky benefity ako z chodenia, väčšiu záťaž navyše vytrénuje fyzickú odolnosť a výdrž [4]. V lete je na beh najlepšie ráno a večer, poludnie býva príliš rozpálené. Pokiaľ dovolenku trávite v trópoch, nezabudnite sa pred výkonom aklimatizovať – napríklad teplou sprchou.

A ako že aklimatizáciu spoznáte? Začnete sa potiť, a veľa ????.

 

4) Choďte si zaplávať

Plávanie je jednou z najvšestrannejších fyzických aktivít. Posilňuje celé telo, zvyšuje výdrž, kapacitu pľúc, zdravie srdca i mysle. To všetko bez toho, aby zaťažovalo kĺby alebo väzy, aj riziko zranenia je takmer minimálne [5]. Obmedzené nie je ani vekom, ani fyzickou kondíciou.

Pri mori si dávajte pozor a neplávajte veľmi ďaleko, nech vás nepolapia náhodné prúdy. Po plávaní sa vždy osprchujte a namažte opaľovacím krémom, inak riskujete vyrážky a nepríjemné lúpanie kože. Väčšiu starostlivosť venujte aj vlasom, so slanou a chlórovanou vodou sa nemajú príliš v láske.

 

5) Plážovým športom zdar

Plávaním športová zábava pri mori nekončí – na svoje si prídu aj milovníci plážových športov. Každé letovisko bude mať sieť na beach volejbal alebo nohec. Obaja sú skvelé športy, ktoré si užije celá rodina.

 

6) Nevydarilo sa počasie a trčíte v hoteli? Zachráni vás jóga

Na cvičenie jogy nepotrebujete vôbec nič, snáď len motiváciu a nejakú podložku. Vďaka tomu sa hodí doslova pre akúkoľvek situáciu aj miesto.

 • Odborníkov je dlhodobo považovaná za kľúč k zdraviu [6].
 • Zvyšuje silu, balans aj fyzickú odolnosť, obzvlášť pokiaľ jednotlivé polohy udržíte po dlhšiu dobu. Tiež vás doslova nabije energiou, na celý deň.
 • Pomáha uľavovať od chronických bolestí chrbta, niektorí experti ju priamo odporúčajú, ako hlavnú terapiu.
 • Jóga pomáha znižovať bolestivosť opuchnutých kĺbov pri artróze [7].
 • Jóga pomáha zvládať stres, čím redukuje hladiny prozápalových cytokínov. Výsledkom je zvýšená imunita a zdravšia srdcová činnosť [8].
 • Pokiaľ si zacvičíte pred spaním, budete mať podľa štúdií pokojnejší a dlhší spánok [9].

 

Referencie:

 1. Health Benefits of Canoeing - Canoe & Kayak Direct (canoeandkayakdirect.com)
 2. Why a Strong Core Can Help Reduce Low Back Pain – Cleveland Clinic
 3. 11 Benefits of Hiking for Health and Well-Being – Bearfoot Theory
 4. These Benefits of Running are Actually Backed by Science | The Manual
 5. Swimming - health benefits - Better Health Channel
 6. 9 Benefits of Yoga | Johns Hopkins Medicine
 7. A systematic review of yoga for balance in a healthy population - PubMed (nih.gov)
 8. The Yoga-Heart Connection | Johns Hopkins Medicine
 9. Yoga for Sleep | Johns Hopkins Medicine
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.