LETNÝ SERIÁL: AKO DRŽAŤ DIÉTU A NEVYPADNÚŤ Z FORMY NA DOVOLENKE

Autor článku: Mikuláš Mačas 

 

Diétne rady a osvedčené tipy

 DIETA_LETO

Udržať si morálku na dovolenke je ťažké, darí sa to len menej ako 40 % ľudí [1]. Na vine je nedostatok času, nedostatok ingrediencií alebo jednoducho nechuť. Dovolenka je predovšetkým o oddychu a exotické krajiny ponúkajú aj množstvo chutnej kuchyne. Ako odolať všetkým týmto pokušeniam a prejesť sa na vysnívanej dovolenke, je témou dnešného článku.

1) Kľúčom k úspechu je vytvorenie udržateľnej stravy

Strava na cestách musí byť sýta, jednoduchá na prípravu a pripravená zo surovín dostupných na celom svete. Inšpiráciu nájdete v našom seriáli a osobne odporúčame Paelovu diétu.

Z čoho sa skladá paleo? Neexistuje žiadna dogma - konkrétne zloženie stravy sa u rôznych odborníkov líši. Vďaka tomu je možné byť paleo mäsožravcom aj

Paleo vegetarián.

Osobne odporúčame stravu obsahujúcu tieto zložky:

 • Mäso (chudé a tučné, hydina a ryby)
 • Ovocie a zelenina (podľa dostupnosti)
 • Semienka (napríklad slnečnicové alebo tekvicové)
 • Bežné bylinky a korenie (tymián, bazalka, petržlen alebo kari)
 • Zdravé živočíšne tuky (bravčová masť)

Naopak, odporúčame obmedziť priemyselne spracované potraviny:

 • Cukry (aj sladké nápoje)
 • Mliečne výrobky
 • Rastlinné oleje (slnečnicový, olivový) a margaríny
 • Obilniny a strukoviny (niektorí odborníci ich odporúčajú, ale závisí to od osobných preferencií)

Výhodou paleo je ľahká dostupnosť povolených potravín kdekoľvek na svete.

 

2) Príprava jedál šetrí veľa času a preťaženia

Väčšinu chýb pri stravovaní robíte vtedy, keď vás tlačí čas, ste unavení alebo sa vám nechce niečo variť. Často potom siahnete po nezdravých, ale cenovo dostupných alternatívach. Elegantným riešením tohto problému je pripraviť si jedlo vopred - na spôsob krabičkovej diéty.

Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

Uvarte si niekoľko hotových jedál a potom si z nich pripravte porcie na zvyšok týždňa.
Jeden recept uvarte vo veľkom, rozdeľte ho na porcie.
Do škatule vložte instantné prísady, ako sú rezance alebo nadrobno nakrájaná zelenina. V deň konzumácie ich stačí zaliať horúcou vodou.
Kľúčom k úspešnej krabičkovej diéte je plánovanie dopredu, meranie nutričnej hodnoty každej porcie (podľa hmotnosti) a dostatočná rozmanitosť jedál. Dbajte tiež na to, aby ste každú porciu zjedli do 3 až 5 dní. Vždy ich skladujte v chladničke, aby ste sa vyhli riziku otravy jedlom.

 

3) Výživové a fitnes doplnky budú tiež nevyhnutné

Fitness doplnky výživy sú skvelým spôsobom, ako rýchlo doplniť bielkoviny, sacharidy alebo iné dôležité látky počas cestovania.

Samozrejmosťou sú kvalitné bielkoviny. Mliečne výrobky majú lepšie nutričné hodnoty, zatiaľ čo rastlinné bielkoviny sú ľahšie stráviteľné.
Odporúčame tiež pribaliť nakopávač (Pre-Workout Boost). Cestovanie je veľmi únavné, čo môže ľahko narušiť vašu kondičnú morálku. Dobrá dávka kofeínu a iných stimulantov pomôže udržať disciplínu.
Pre kvalitný a regeneračný spánok si doprajte melatonín. Ide o telu vlastný hormón, ktorý reguluje spánkové cykly. Môže vám pomôcť rýchlo prekonať časové rozdiely [2], s imunitou a zvládaním stresu [3].
Zásobte sa vitamínmi C, komplexom B a minerálmi. Pomôžu vám udržať si zdravú imunitu aj v menej ideálnych hygienických podmienkach.
Kvalitné probiotiká a prebiotiká sú nevyhnutné ako prevencia tráviacich problémov. Cestovná hnačka vás inak rýchlo vyradí z hry.
Čo sa týka prepravy - bielkoviny je najlepšie prepravovať v plastových vreckách. Obsah si označte fixkou pre prípad, že by vás pri letiskovej kontrole vyradili. Na tabletky si zaobstarajte spoločný box s priehradkami, jednotlivé nádoby zbytočne zaberajú miesto. Ak si do lietadla beriete akékoľvek tekutiny alebo výrobky vo forme gélu, nezabudnite na predpisy.

 

ZDROJE:

 1. Stats: 40% of Business Travelers Stick to Fitness Routines | Travel Agent Central
 2. Melatonin: What You Need To Know | NCCIH (nih.gov)

    3. Melatonin: Physiological effects in humans - ScienceDirect

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.