SEN NAŠICH ŽIEN

Autor článku: Jan Fobl 

Sú krásni, silní, mužní! Kamkoľvek vojdú, hneď sa o nich vie. Ich ramená nemožno prehliadnuť, žily hrubé ako Ján Pančuchár sa im lenú po bicepsoch a všadeprítomná aura sebavedomia je až hmatateľná. Áno, hovorím o svalovcoch, kulturistoch, fitnessácii ak chcete. Neverte tomu, keď vám nejaký muž povie, že takto by vyzerať nikdy nechcel. Chcel a pokojne by za to aj zaplatil. A ešte rád.

Predstavte si, ako taký Adonis kráča po kúpalisku, naolejovaná karamelová pleť sa leskne v slnečnom lesku, napumpované svalové snopce sa pohybujú, akoby každý z nich žil svojim vlastným životom a hlboká valcha na bruchu vyzíva k hravému chichotaniu žien a závistivým. Jedna zo žien pozrie cez slnečné okuliare na Adonisa, prevalí si jazykom slamku z drinku s paraplíčkom z jedného kútika do druhého a hovorí kamarátke: „Tak tohto žrebčeka chcem mať doma!“

A v tomto bode začína moja úvaha. Tuší táto dáma, čo práve povedala? Má vôbec E-LE-MEN-TÁR-NÍ (vďaka za moje nové obľúbené slovo, Lukášovi Roubíku) predstavu o tom, aký je život s kulturistom? Moje dámy - no vážne žiadna sranda.

Je to len sezónna záležitosť

Určite poznáte všetky tie fotky Roellyho Winklaara, Hadiho Choopana alebo Phila Heatha zo sociálnych sietí. Na drvivej väčšine sú títo atléti v špičkovej forme, tvrdé, plné svaly, vaskulárne paže pripomínajú Google mapy a po nejakom tuku ani pamiatky. A to nepočítam retuše. Tí skúsenejší z nás už ale vedia, že táto forma je dlhodobo neudržateľná, obzvlášť pokiaľ chcete naďalej rásť a priberať svaly. Čo však znamená taká periodizácia pre naše lepšie polovičky?

  • Bulking čiže objem – na túto tému som už písal v jednom z predošlých článkov. Ide o obdobie, kedy sa na seba snažíte nalepiť čo najväčšie možné množstvo svalov a to docielite len nekresťanským prejedaním. V takej fáze sa však nevyhnete aj nejakému tomu ovárku navyše. Keď sa rúba les, lietajú triesky, keď ste v objeme, budete sa nahý vyhýbať zrkadlu oblúkom.

A čo to znamená pre ženy? Nemusí sa sťažovať na bolesť hlavy, pretože udýchať vášnivú súlož na vrchole objemovej fázy je vskutku hec. Myslím, že nejeden kulturista už zažil stav, keď ho pred smrťou na kyslíkový deficit držal len adrenalín z blížiaceho sa „vyklepania si fusekle“, ktoré keď nastane tak nasleduje hlasné žuchnutie na chrbát, kedy s vystúpenou žilou na čele a vytreštenými očami sípavo lap dychu, heká a funí. Kedy sa mu do odkrvenej, fialovej hlavy vkráda myšlienka, či k životu potrebuje viac sex alebo kulturistiku, pretože oboje mať nemožno alebo to za to jednoducho nestojí.

  • Predsúťažná fáza – fáza, kedy sa zbavujete nadbytočného tuku a kováte telo do súťažnej formy. Počiatky sú fajn, nemusíte sa prežierať, zrazu sa Vám lepšie dýcha, cvičí aj spí. Táto fáza je super aj pre naše lepšie polovičky, teda aspoň pár týždňov kým sa na nás začne podpisovať energetický deficit, začneme byť podráždení z únavy a na nejaké posteľové kratochvíle po tréningu stehien tá sila jednoducho nebude. O finálnej fáze sa tu asi ani veľmi rozpisovať nemusím, pretože si asi každý (každá) domyslí, že mať doma chlapa, ktorý si pri rozpíjaní počas superkompenzácie musí rozmýšľať, či sa mu už chce vážne tak veľmi čúrať aby mu to stálo za zdvihnutie sa z gauča a plúživú chôdzu na toaletu, žiadna životná výhra nie je.
  • Off-season – inými slovami perióda, kedy nechávame telo oddýchnuť či už od extrémnych tréningov, od príjmu nadmerného množstva živín tak od chemickej podpory. Svaly zmäknú, tuk sa vás drží ochotnejšie ako vietnamský trhovec a sexuálny apetít sa po anglicku vytráca. A teraz si vyberte…

Tiež je nutné si uvedomiť, čo robí úspešného kulturistu (fitnessáka) úspešným. Myslíte, že to bude bujarý nočný život? Prechádzky a výlety každý víkend? Chodenie po kluboch alebo reštauráciách? Nie. Je to zvládnutie rutiny. Svaly a forma sa robia nielen v posilňovni ale predovšetkým každodenným a celodenným 24/7 prístupom. Kujeme svoje telá v nudnej šedi nekonečného kolotoča práce, tréningu, spánku a mdlého, stále dookola sa opakujúceho jedla. Pokiaľ je dôsledný kulťák v objeme, nebude chodiť na prechádzky, pretože telo rastie, keď odpočíva. Ako hovorí nepísané objemové pravidlo: „Keď nemusíš stáť, tak seď, keď nemusíš sedieť, tak lož.“ A keď bude v diéte, nebude mať na prechádzky silu. Chcem tým len naznačiť, že sa len ťažko budete v obľúbenom klube naparovať so svojim svalnatým mužom, pretože váš svalnatý muž bude doma poslušne počítať ovečky.

Dúfam, že som mojím článkom nikoho neurazil ani nikoho od nikoho neodradil. Keď si to vezmete okolo a okolo aj kulturisti sú ľudia ako všetci ostatní, riešia rovnaké problémy, trápia aj tešia sa z vecí ako ktokoľvek iný. Pokiaľ sa tu máme baviť o profesionálnych kulturistoch, život s nimi bude rovnako náročný ako s akýmkoľvek iným profesionálnym športovcom. Rád by som sa spýtal ženy Magnusa Carlsena aký je život so súčasnou svetovou jednotkou v šachu, ale hádam, že aj ten bude mať svoje ups and downs.

Na koniec môjho článku by som ešte rád vzdal holt našim ženám, ktoré s nami musia mať niekedy trpezlivosť svätejšiu ako Benedikt XVI. Že znáša naše nálady v predsúťažnom období, mrzutosť a podráždenosť, rovnako ako lenivosť v objeme, že chrápeme, prdíme a fňukáme, že máme „ofúčané bruško“, že chápu, čo pre nás tento šport znamená a že aj napriek tomu, že je druhou láskou v našom živote nás v ňom dokážu podporovať. My ďakujeme.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.