SÉRIA O PRÍPRAVKOCH NA KĹBY: 5 HLAVNÝCH VÝHOD SUPLEMENTÁCIE MSM

V prvom článku seriálu o prípravkoch na kĺby sme sa venovali pozitívnym účinkom kolagénu na namáhané kĺby a iné spojivové tkanivá športovcov. Ak však chceme dať našim kĺbom, väzom, šľachám a svalom to najlepšie, mali by sme poznať aj ďalšie kĺbové prípravky. Jednou z nich je látka so zložitým názvom metylsulfonylmetán. Preto radšej používame kratší a jednoduchší názov - MSM.

 

klouby55

 

Malé množstvo MSM môžeme získať konzumáciou určitých potravín a nápojov. Patrí medzi ne listová zelenina, káva, nepasterizované mlieko, niektoré druhy čaju, paradajky a jablká. Avšak namerané hodnoty MSM v týchto potravinách/nápojoch sú také zanedbateľné, že ich konzumáciou alebo pitím nemôžeme očakávať želaný prínos pre kĺbové štruktúry. Preto ak chceme, aby nám MSM pomohol dosiahnuť lepšie výsledky, musíme ho užívať vo forme doplnkov.

MSM je v posledných rokoch na čele doplnkov stravy v oblasti kĺbovej výživy. Niet divu, veď viaceré vedecké štúdie potvrdili pozitívne účinky tejto látky na športový výkon. Aké sú teda hlavné výhody suplementácie MSM?

 

1) Zníženie bolesti

Bolesť kĺbov je nepochybne jedným z hlavných dôvodov, prečo väčšina športovcov používa kĺbové prípravky. Ak nás obmedzujú bolesti kolien, bedier alebo chrbta, nemôžeme podávať optimálny výkon. Výsledkom je, že nás posilňovanie ani iný šport nebaví tak ako kedysi.

Zaujímavý výskum[1] sa uskutočnil na základe pozorovania bolestivosti kĺbov a svalov u 22 bežcov, ktorí sa v roku 2014 zúčastnili Portlandského polmaratónu v USA. Zistilo sa, že skupina bežcov, ktorí užívali 3 g MSM denne počas 21 dní pred pretekmi a 2 dni po pretekoch, mala výrazne menšie bolesti kĺbov a svalov.

 

2) Rýchlejšia rehabilitácia

V prvej časti seriálu sme už spomenuli reálne riziko rôznych druhov zranení. Túto vysokú daň však musí vziať do úvahy každý, kto sa chce naplno venovať svojmu milovanému športu. Spomenuli sme, že kolagén môže skrátiť čas liečby. A čo MSM? Môže táto zmes urýchliť aj váš návrat do telocviční, hál, atletických oválov a iných športovísk?

Na túto otázku sa rozhodli odpovedať vedci z Memphiskej univerzity, ktorí sa špecializujú na stuhnutosť kĺbov a svalov spôsobenú silovým tréningom[2]. Športovci zúčastnení na tomto experimente, ktorí konzumovali 3 g MSM počas 4 týždňov, pociťovali menšiu svalovú stuhnutosť pri každom pokrčení kolena.

Na základe výsledkov uvedenej štúdie títo odborníci odporúčajú suplementáciu MSM pri poraneniach extenzorov kolena (svaly stehna, ktoré vykonávajú extenziu v kolennom kĺbe). Podľa nich by sa športovci s týmto alebo podobným zranením mali rýchlejšie vrátiť k plnej tréningovej záťaži.

 

3) Zlepšená mobilita

Hlavným dôsledkom chronickej bolesti kĺbov je výrazné zníženie rozsahu pohybu a celkovo zhoršená pohyblivosť kĺbov. Pozrite sa niekedy v posilňovni vedľa seba a zistite, koľko ľudí "robí" série polovičných drepov, pri ktorých kolená zvierajú uhol približne 120-135° a ich hýžďové svaly nie sú v jednej línii s kolenami. Klasické plné drepy nerobia kvôli nízkej pohyblivosti bedier a členkov. Jedinou výnimkou sú športovci, ktorí sa snažia zlepšiť svoj výpad. Aby primerane simulovali pohybový vzorec výpadu, často cvičia len polovičné alebo štvrtinové drepy.

Okrem zníženia bolestivosti a rýchlejšej regenerácie po zranení pri používaní MSM sa tak športovci tešia aj z lepšej pohyblivosti kĺbov. Potvrdil to aj takzvaný dotazník WOMAC[3], v ktorom lekári hodnotia stav pacientov s osteoartrózou bedrových a kolenných kĺbov. Zlepšenie pohyblivosti oceňujú nielen športovci, ale aj nešportujúca populácia s kĺbovými problémami, ktorá je pri užívaní MSM pohyblivejšia pri bežných denných činnostiach. 

4) MSM a jeho protizápalové vlastnosti

Ak trpíte artritídou, vaše kĺby sú zapálené. Toto pravdepodobne najznámejšie ochorenie kĺbov nie je hrozbou len pre starších ľudí, ale pri nadmernej námahe a zhoršenej regenerácii naháňa strach aj niektorým športovcom. Telo potom v dôsledku nesprávnej liečby spustí zápalovú reakciu, ktorá signalizuje imunitným bunkám, aby uvoľnili rôzne zlúčeniny, ktoré poškodzujú chrupavku.

Preto ak chceme, aby naše kĺby fungovali správne, mali by sme do svojho stravovacieho plánu zaradiť protizápalové potraviny a doplnky stravy. MSM sa môže používať pri liečbe artritídy a iných ochorení kĺbov spôsobených zápalom, ale aj ako prevencia. Má pozitívne účinky na spojivové tkanivá vďaka podpore metabolizmu a funkčnosti chrupaviek.

Uspokojivé výsledky možno dosiahnuť, ak sa MSM kombinuje s glukozamínom[4], ďalšou látkou prospešnou pre kĺby. Účinky týchto látok boli pozorované u ľudí s miernou osteoartritídou (forma artritídy). Synergický účinok glukozamínu a MSM viedol k zníženiu bolesti a opuchu v kĺbových jamkách.

 

5) Zníženie oxidačného stresu po športe

V článku 9 tipov na posilnenie imunity športovca v zime sme sa venovali tomu, prečo je ľudský organizmus po fyzickej námahe náchylnejší na ochorenia. K tomu dochádza v dôsledku nadmerného uvoľňovania voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačný stres. Okrem zaťaženia imunitného systému to má vplyv aj na poškodenie svalov.

Iránski výskumníci zistili, že suplementácia MSM významne znižuje oxidačný stres vznikajúci v období po cvičení. Množstvo oxidačného stresu sa okrem iných metód meria aj pomocou ukazovateľov bilirubínu a kyseliny močovej (odpadové produkty metabolizmu). Hodnoty týchto ukazovateľov boli nižšie u skupiny dobrovoľníkov, ktorí pred vytrvalostným behom pili vodu so 100 mg MSM na kilogram telesnej hmotnosti, ako u bežcov užívajúcich placebo [5].

 

6) Ďalšie pozitívne účinky MSM

Keďže náš blog je zameraný predovšetkým na športovcov, vyzdvihli sme päť hlavných výhod MSM v oblasti športového výkonu. Táto zlúčenina síry má však priaznivé účinky na viaceré fyziologické procesy v ľudskom tele. Nasledujúce informácie síce priamo nesúvisia s aktivitami v telocvičniach a posilňovniach, ale určite vás môžu zaujímať.

  • Kožné problémy - nedostatok síry je jednou z hlavných príčin väčšiny kožných ochorení. Ako už vieme, MSM obsahuje veľké množstvo síry. Ak teda bojujete napríklad s akné alebo ekzémom, určite by ste mali začať uvažovať o liečbe MSM, ktorá môže tieto problémy zmierniť a prípadne zastaviť.

  • Zdravie vlasov a nechtov - Tento bod bude obzvlášť zaujímavý pre všetky športovkyne. MSM totiž podporuje prirodzenú tvorbu keratínu, ktorý tvorí približne 80 % štruktúry vlasov a je tiež dôležitým stavebným prvkom nechtov. O jeho blahodarné účinky nebudú ochudobnené ani vaše riasy a nechty. Ak chcete ešte viac zapôsobiť svojou krásou, odporúčame vám Lady Beauty Complex.
     
  • Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti - Naše telo alebo tráviaci systém má schopnosť odvádzať nebezpečné toxíny a baktérie z tela preč. Ak sa však o črevný mikrobióm nestaráme správne a nevyživujeme ho dostatočným množstvom probiotík, črevná stena začne prepúšťať tieto patogény do krvného obehu. Pri tomto ochorení môže človek trpieť všetkým od bolesti hlavy až po cukrovku. MSM môže znížiť zápal v tele, a tým posilniť steny tráviaceho traktu.

 

Podrobne sme teda rozobrali, prečo by mal športovec zvážiť doplnenie kolagénu a MSM. Na zvýšenie účinnosti jednotlivých látok prospešných pre kĺby sme vyvinuli produkty Joint Support a Joint Complex. Tieto produkty obsahujú zlúčeniny glukozamín a chondroitín, ktoré majú tiež pozitívny vplyv na spojivové tkanivá. A práve o nich bude tretia časť seriálu o spoločných produktoch.

 

Zdroje: 

[1] Effects of MSM on exercise-induced muscle and joint pain: a pilot study

[2] The Effects of MSM Supplementation on Knee Kinetics during Running, Muscle Strength, and Muscle Soreness following Eccentric Exercise-Induced Quadriceps Damage

[3] Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial

[4] Randomised, Double-Blind, Parallel, Placebo-Controlled Study of Oral Glucosamine, Methylsulfonylmethane and their Combination in Osteoarthritis

[5] Effect of Single Dose Administration of Methylsulfonylmethane on Oxidative Stress Following Acute Exhaustive Exercise

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.