ČO JE TO POTRAVINOVÁ INTOLERANCIA A AKO PROTI NEJ BOJOVAŤ?

Niektoré jedlá nám nerobia dobre, či už sú zdravé alebo nie. Na vine sú často potravinové intolerancie. Jedná sa o ľahkú formu alergie, ktorá sa prejavuje nadúvaním, zažívacími problémami, únavou, alebo zníženou imunitou. Najlepším riešením je rizikové potraviny obmedziť, alebo úplne vyradiť z jedálnička.

 Obrázek159

 

1) Čo je to potravinová intolerancia a ako vzniká?

Intoleranciou trpí až 20 % [1] svetovej populácie. Často sa pletú s alergiami. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Alergia je reakcia imunitného systému celého tela. Medzi symptómy patrí žihľavka, opuchy, svrbenie, malátnosť.
  • Intolerancia je reakcia tráviaceho systému. Príznaky obsahujú nadúvanie, plynatosť, zápchy, alebo nevoľnosť. Často je pôvodcom IBS[2].
  • Intolerancia sú spôsobené neschopnosťou tela tráviť určité potraviny. Nie vine je najčastejšie nedostatok enzýmov. Nestrávené zvyšky telo vníma ako nebezpečné externé objekty, na ich odstránenie mobilizuje imunitný systém (hlavne makrofágy). Na črevnej sliznici tým vzniká mikroskopický zápal, ktorý sa následne prejavuje tráviacimi ťažkosťami [3].
  • Medzi najviac rizikové „alergény“ patrí laktóza, mliečna bielkovina a lepok
    Zlé trávenie určitých zložiek potravy je podľa českého odborníka MUDr. Petra Hory spôsobené aj všeobecne nezdravou výživou a stresom [4].Jednostranne zameraný jedálniček enzýmy krátkodobo „vyčerpá“, čím vznikajú vyššie popísané príznaky.
  • Neriešená intolerancia často prerastie do chronického problému.

2) Intolerancia znižujú imunitu i fyzickú kondíciu, zvyšujú riziko autoimúnnych ochorení.

Vnútorným symptómom potravinovej intolerancie sú zvýšené hladiny zápalu v tráviacom trakte. Krátkodobo ide o adaptívnu odpoveď tela na problém. Z dlhodobého hľadiska ale zápalová reakcia telo vysiľuje a znižuje jeho obranyschopnosť [5].

Výsledkom je náchylnosť voči akútnym, ale aj chronickým autoimunitným ochoreniam [6]. Častá je nadmerná únava, znížený výkon, nechutenstvo a ťažkosti s náberom, alebo naopak zhadzovaním váhy [7].

3) Ako vyzrieť na potravinové intolerancie? Začnite eliminačnou diétou.

Eliminačná diéta je v boji proti potravinovým intoleranciám zlatý štandard. Postup je jednoduchý:

  1. Urobte si zoznam jedál, o ktorých viete, že vášmu zažívaniu nesvedčí.
  2. Tieto potraviny úplne vyraďte z jedálnička.
  3. Po 5-6 týždňoch potraviny začnite opäť jesť. Ak sa objavia symptómy intolerancie, zistili ste príčinu.

4) Pokiaľ príznaky intolerancií dlhodobo obmedzujú váš život, pomôže jedine odborné vyšetrenie.

Hoci na potravinovej intolerancie existuje široké množstvo domácich riešení, keď ide do tuhého, pomôže jedine špecialista. Pri eliminačnej diéte navyše nikdy nezistíte, na čo presne intoleranciu máte – na celý pokrm alebo len jeho časť (napríklad kofeín)?

V Českej republike existuje niekoľko špecializovaných laboratórií, ktoré Vám starostlivo zanalyzujú väčšinu možných spúšťačov zápalovej reakcie, a následne Vám pomôžu s tvorbou jedálneho lístka. Príkladom je klinika Medical Beauty v Plzni, kde testujú až 300 potravinových zložiek.

Zdroje: 

1,2,3. What is a food intolerance?

4. Analýza potravinové intolerance

5. Strengthening the Immune System and Reducing Inflammation and Oxidative Stress through Diet and Nutrition: Considerations during the COVID-19 Crisis

6. Inflammatory symptoms, immune system and food intolerance: One cause – many symptoms

7. How Food Intolerance Could Be Affecting Your Performance

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.